16:11 Плазмаферез у практиці лікування аутоімунних захворювань | |
Відомо, що імунна система спрямована на захист організму проти сторонніх клітин, які потрапили в наш організм, наприклад вірусів, і здатних зашкодити здоров'ю. При аутоімунних захворюваннях, імунна система організму помилково обертається проти себе, нападаючи на власні тканини. Деякі із спеціалізованих клітин, що беруть участь у цьому процесі, можуть атакувати безпосередньо тканини, тоді як інші клітини починають виробляти речовини, відомі як антитіла, що циркулюють у крові та здійснюють напад. Антитіла є протеїнами, вироблені організмом і запрограмовані ідентифікувати певну клітину та знищувати її. Антитіла, що атакують тканини власного організму, називаються аутоантитіла.
Найпоширенішим підходом в лікуванні аутоімунних захворювань залишається медикаментозний метод шляхом пригнічення діяльності імунної системи або для зменшення запалення тканин. Але всі імуносупресуючі ліки мають серйозні побічні ефекти при прийомі у високих дозах або протягом тривалого часу.
Яким же чином плазмаферез допомагає при аутоімунних захворюваннях?
Сам процес плазмаферезу полягає у відділені рідинної частини крові, тобто плазми, від клітин крові приладом відомим як "сепаратор клітин". Сепаратори працюють за двома принципами - або переганяють кров на високій швидкості відділяючи клітини крові від рідини, або "проціджуючи" кров крізь наддрібні мембрани, крізь які здатна пройти лише рідинна частка крові.
Клітини крові повертаються назад у кровоток пацієнта, тоді як виділена плазма з розчиненими в ній антитілами (а у випадку аутоімунного хворого - аутоатитілами) викидається та заміняється іншими рідинами - фізіологічним розчином чи альбуміном, або додатково проводиться процес видалення важких клітин із плазми і вона повертається в кровоток пацієнта.
Таке видалення циркулюючих аутоантитіл, імунних комплексів, цитокінів (клітин, що також беруть участь у процесі регуляції специфічної імунної відповіді організму) та інших медіаторів запалення вважається головним механізмом дії при терапії.
Американське товариство аферезу (ASFA – www.apheresis.org) регулярно оновлює приписи до використання терапевтичного плазмообміну на підставі доведених медичних досліджень. Таким чином, на сьогоднішній день асоціацією було сформовано дві лінії доведеного практичного застосування плазмаферезу:
Показання I категорії для терапевтичного плазмообміну (терапія першої лінії на основі ґрунтовних доказів досліджень): Неврологія: Гематологія: Нефрологія: Метаболічні хвороби (хвороби обміну речовин):
Показання II категорії для терапевтичного плазмаферезу (доказова терапія другої лінії, потребує підтримки іншими методами лікування): Неврологія: Гематологія: Імунологія: Метаболічні хвороби: Постінфузійна пурпура
Застосування плазмаферезу у терапії аутоімунних захворюваннях завжди зважується та оцінюється профільними лікарями, враховується власне специфіка захворювання, його тяжкість та загальний стан пацієнта.
Чому необхідно пройти 3-5 сеансів плазмаферезу?
На фотографії видно,як змінюється забрудненість плазми з 1 по 4 сеанс плазмаферезу. Чиста плазма має жовтий колір та повинна бути прозорою.
Детальну інформацію з проведення плазмаферезу ви отримаєте під час консультації з лікарем відділення екстракорпоральних методів детоксикації та гіпербаричної оксигенації, який визначить показання та можливі протипоказання і необхідний об’єм обстеження. Контактні телефони: 0522397188 – відділення екстракорпоральних методів детоксикації та гіпербаричної оксигенації Колектив відділення бажає всім міцного здоров’я! | |
|
Всього коментарів: 0 | |
| |